, 2022/11/14
A közönséges gyömbér (Zingiber officinale) a gyömbérfélék családjába tartozó növényfaj, fűszer- és gyógynövény. Nevezik egyszerűen gyömbérnek, illetve fűszergyömbérnek. Nagyon hasonlít hozzá a sziámi gyömbérnek is nevezett galangál.
A Zingiber officinale (gyömbér) rizómáját széles körben használják gyógyászati célra. A gyömbér hatékony a vírusfertőzésekben és a
a szervezet revitalizálása betegség esetén mind az Ayurveda, mind a modern koncepciók szerint. Az étvágy, az immunitás és a legyengült fiziológiai funkciók újbóli megerősítése révén.
A gyömbér nem egy egyszerű fűszer, hanem egy csodaszer, amelynek egy számos gyógyászati előnye van. Széles körben termesztik az egész világon, anélkül, hogy ismernék jótékony hatásait.
Az indiai gyógyászati rendszerben a diszpepszia, az anorexia, a bélgörcs és a vérhas kezelésére használják és torokgyulladásra, a kínai gyógyászati rendszerben pedig a következőkre használják
hányinger, hányás, megfázás, légszomj, az Unani gyógyászati rendszerben pedig gyógyászatban emésztési zavarok, puffadás, étvágytalanság esetén alkalmazzák,
szexuális problémák és demencia. A gyömbér különböző formái különböző betegségek kezelésére használják, mint például a friss, szárított és porított gyömbért.
formában. A gyömbérnek két elismert formája van.
az egyik a bevonat nélküli vagy kapart gyömbér, a másik pedig a bevonatos vagy
az utóbbi hivatalos a Brit Gyógyszerkönyvben és az Indiai Gyógyszerkönyvben. Ez is termel sok más Indonéziában, Bangladesben és Mexikóban, Nigéria, Ausztrália, Hawaii, Fidzsi-szigetek, Nepál, Haiti és Jamaica. India és Kína a gyömbér vezető beszállítói a világon. Indiában elsősorban a következő államokban termesztik
Karnataka, Kerala és Északkelet-India. Calicut és Cochin indiai fajták világszerte népszerűek.
Felhasználása
A növény gyökértörzse (Zingiberis rhizoma) szolgáltatja a sajátságosan illatos, csípős, kesernyés ízű fűszert. Aromáját illóolaja, ízét pedig gingeroltartalma okozza. Cukrot, gyantát, gyantasavat, keményítőt is tartalmaz. Kitűnő gyomorerősítő, étvágyjavító, emésztést elősegítő hatása miatt kedvelik. Főbb fajtái a hámozatlan, fekete „barbadosi” és a hámozott, fehér „bengáliai” gyömbér. Vágva, őrölve, egyes országokban kandírozva (cukrozva) is árusítják. Gyökérgumóját nyersen is felhasználják; ilyenkor előbb meg kell hámozni.
Kevés gondoskodással virágcserépben is nevelhető. Levesek (hús-, bab-, burgonya-, gyümölcs- stb.), levesgombócok, burgonya-, és babfőzelékek, szószok, húsételek, vadhúsok, mártások, sütemények (mézeskalács, keksz stb.), forralt bor, likőrök, pálinkák, keleti ételek, valamint uborka, tök, és gyümölcsök eltevésénél is használt kitűnő ízesítő.
Ételeinket csak a főzés utolsó fázisában ízesítjük vele, így kiemeli, teltebbé teszi az ízeket. Intenzív aromája miatt adagolásával takarékosan kell bánni, mert túladagolva kellemetlen, kesernyés ízt ad az ételnek. Angliában, Amerikában a híres „Ingver” sört készítik belőle, de a magyar recept szerint készített „gyömbérsör” is igen frissítő, ízletes ital.
Gyógyhatásai
A gyömbér gyökerének hagyományosan gyógyhatást tulajdonítanak, az ezzel kapcsolatos tudományos bizonyítékokat az Európai Gyógyszer Ügynökség (angolul: European Medicines Agency, EMA) monográfiája foglalja össze.[4] Bizonyítottan csökkenti a hányingert és segíthet az utazási betegség megelőzésében. Ezek mellett tradicionálisan használják egyéb emésztőrendszeri panaszok enyhítésére is, pl. hasi görcsök vagy puffadás ellen.
Egyes egyénekben túlérzékenységi reakció léphet fel vele szemben, nekik, illetve gyermekek számára sem ajánlott. A gyógynövényüzletekben, patikákban kapszulákban szerezhető be; ezeket az utazás előtt 1-2 órával kell bevenni. A gyömbér csökkenti a koleszterinszintet, illetve antioxidáns tulajdonságokkal is bír, igaz, utóbbiakat még csak sejttenyészeteken sikerült bizonyítani.
Segít kordában tartani a vércukorszintet, növeli az inzulin hatékonyságát. Ismeretterjesztők szerint szíverősítő, hatékony a rákbetegségeknél, különösen a petefészek- és vastagbélrák ellen, de a tüdő-, mell-, bőr-, prosztata- és hasnyálmirigyrák kóros sejtjeit is pusztítja.
Gyömbér tea készítése
A finom házi gyömbér tea készítése valóban egyszerű, íze pedig mennyei. Az emberek megőrülnek érte. A jóga tanfolyam órái után a Bharata Kultúrtérben négyféle teából válogathatnak a vendégek: sima gyömbértea, gyömbér tea tejjel és más fűszerekkel, ginseng és kasvirág tea. Statisztikánk az, hogy az emberek 80%-a a gyömbért választja. Imádják − és igazuk van! Így már érthető, hogy az egyéb spirituális programok vendégei között is populáris a gyömbér tea. Nem csak hogy csodaszer a gyömbértea, de csodálatosan finom is!
A gyömbér tea mire jó?
immunerősítő
gyomorerősítő
hányinger csökkentő
légzési nehézségeket csökkenti
csillapítja a köhögést és a torokfájást – a gyömbér tea köhögésre is kiváló hatású
gyulladáscsökkentő
serkenti a vérkeringést
női görcsök oldásában segít
stresszoldó
a gyömbér tea fogyás esetén is segítség lehet
Megállapíthatjuk, hogy a gyömbér csodaszer
Hogyan kell gyömbér teát készíteni?
Használjunk friss gyömbérgyökeret. Ha nincs, akkor készíthető őrölt gyömbérből is, de így a nyomába sem ér a friss gumóból készült tea ízének.
A maradék gyömbért kiszáradástól védve, gondosan becsomagolva, hűtőben tároljuk.
A házi gyömbértea készítése
Alapértelmezetten üresen ajánlott a házi gyömbér tea elkészítése.
Lereszeled a gyömbért, leforrázod, vagy picit megforralod vízben, ennyi az egész.
1,5 liter vízbe (ennyit érdemes egy nap inni) egy bő hüvelykujjnyit gyömbért érdemes belereszelni.
Akkor jó, ha csípős lesz. Persze ízlés dolga, hogy mennyire szereted csípősen az egyébként is forró gyömbér italt.
Édesítve a következő gyömbér tea receptet ajánlom:
A gyömbéres mézes tea hozzávalói
Egy nagyobb hüvelykujjnyi friss gyömbér, de ez lehet duplája is ízlésed szerint (helyettesíthető 1 evőkanál gyömbérporral)
1 citrom
2 evőkanál méz vagy nádcukor
1 l víz
A gyömbért meghámozzuk és lereszeljük, majd a forrásban levő vízbe tesszük. Ha alaposan megmosod, akkor nem feltétlenül kell a hámozással bajlódni.
Leszűrjük, ha iható hőmérsékletűre hűlt, hozzáadjuk a citromlevet és a mézet. Ennyi az egész!
Mik a gyömbér tea hatásai?
A gyömbértea jótékony hatásai a következők: A gyömbér immunerősítő, vírusölő, melegítő hatású fűszer.
Megfázásra kitűnő, mivel főzete hevít, izzaszt, felgyorsítja a vérkeringést. Hozzáteszem: íze élvezetes. Nincs is jobb a reggeli friss teánál.
A gyömbér tea hatása jó a gyomorra – ősidők óta gyomorerősítőként, akár émelygés ellen is használt gyógynövény szabályozza a vércukorszintet.
Légúti megbetegedéseknél, megfázás esetén is hatékony segítség.
Mindamellett a gyömbér tea fogyás témában is napirendre került. Ez az utóbbi időben felkapott téma. De ne várd azt, hogy csupán gyömbérteától felére csökken a súlyod. Hosszútávon fogyasztva a gyömbér kihat az anyagcserére, így valóban zsírégető hatású, ha elég türelmes vagy.
Mennyit lehet inni egy nap?
Gyakran teszik fel a kérdést, hogy mennyi gyömbér teát lehet inni egy nap. A gyógynövények mellékhatások nélkül váltják ki pozitív hatásukat.
Ugyanakkor van az a mennyiség, ami már nem kívánt mellékhatással járhat. A gyömbér teából naponta 1 – 1,5 literrel bátran fogyaszthatsz. Úgy érdemes, hogy reggel lefőzöd, majd nappal elkortyolgatod. Érezni fogod kedvező hatásait.
Érdemes kúraszerűen alkalmazni. Vagyis, 2 hónapig mindennap inni, majd egy pár hét szünetet tartani, mielőtt újra kúraszerűen fogyasztanád. Élvezeti teaként, vagyis napi 1-2 csészével bátran fogyaszthatod folyamatosan.