, 2022/11/17

Az orvosi ziliz vagy fehérmályva (Althaea officinalis) a mályvavirágúak rendjébe és a mályvafélék családjába tartozó faj, eurázsiai flóraelem, de Észak-Afrikában és Észak-Amerikában is él. Magyarországon honos, nedves területeken illetve szikeseken is megtalálható. Már Nagy Károly is érdemesnek tartotta a termesztésre, a 9. századtól pedig minden kolostor kertjében helyet kapott.

Orvosi ziliz

Évelő növény. Gyökértörzséből fejlődnek az egyszerű vagy elágazó, 10–30 cm hosszú, kívül szürkés, belül fehér, 2–3 cm vastag gyökerek. Szára 80–120 cm magas, tövénél fásodó. A levelek szórt állásúak, 3-5 karéjosak, bársonyosan szőrösek, szabálytalanul, durván fogazottak, szürkészöld színűek. A virágok júliustól szeptemberig nyílnak, színük fehér vagy halvány rózsaszín. Termése 15-20 cikkekre tagozódó szőrözött korong résztermésből áll (ún. papsajt termés).

Hatóanyagai

Számos ország gyógyszerkönyvében szereplő drogjai a gyökér (Althaeae radix) és a levél (Althaeae folium). Termesztési technológiájának kidolgozásával a szabad állományokból való gyűjtés jelentősége csökkent. A gyökér savanyú nyálkája poliszacharidokat, főleg galakturonramnánt tartalmaz. (A nyálkaanyag pentózokból, hexózokból és uronsavakból felépülő heteropoliszacharid.[5]) Ezen kívül 30% keményítőt, flavonoid glikozidokat, tannin vegyületeket, és zsírosolajat tartalmaz. A levelek és a virágok fő hatóanyaga szintén a nyálka és kis mennyiségű illóolaj.

Felhasználása

A gyógyászatban leveleit, virágait és gyökerét használják. A nyákoldó, vízhajtó, és bőrnyugtató tulajdonságú leveleket nyáron gyűjtik. Főzetüket húgycsőgyulladás (urethritis) és vesekövek kezelésére használják.

A késő ősszel gyűjtött gyökér bélbevonó (demulcens), vízhajtó (diuretikus), bőrnyugtató (emolliens) és sebgyógyító hatású. Főzetét általában emésztési és bőrproblémákra használják, főként a száj gyulladásai, gyomorhurut (gastritis), gyomorfekély, bélhurut, bélgyulladás (enteritis) és a vastagbél krónikus gyulladásos betegsége kezelésére. Növeli a tejelválasztást és nyugtatja a hörgőket (bronchus)okat.

Gyógyhatása

Az orvosi ziliz minden részének forrázata jótékony az emésztőszervek hurutos megbetegedéseinél a hurutot feloldja, gyomor-béltraktus nyálkahártyáinak enyhe lefolyású gyulladásait csökkenti, vízhajtó hatása révén segíti a szervezet regenerálódását, bélbevonó hatású. Gyomorfekély, bélgyulladás, a vastagbél krónikus gyulladása esetén is kiváló segítséget jelent. Gyomorsavtúltengés esetén is áldásos, az emésztőnedveket megköti, a belek falát síkossá teszi és bevonja, a béltartalmat nedvesíti, a székletet lazítja. Időskori kiszáradásos okokból induló székrekedés kezelésében is eredményes, szelíd segítő.

A reuma mögött sokszor a húgysav felhalmozódása áll, amely a túlzottan hús alapú étrendre vezethető vissza. Az orvosi ziliz a maró nedveket, közöttük a húgysavat is semlegesíti, így a reumás tüneteket megfékezi. Vesehomok, vesekő, a húgyúti rendszer gyulladásai esetén is áldásos, hiszen vízhajtó tulajdonsága révén felgyorsítja a méreganyagok távozását, csökkenti a gyulladásos folyamatokat.

Nyugtatja, tisztítja a hörgőket, légutakban is, a tüdőben is feloldja a váladékokat. Megszünteti a köhögés által okozott irritációt, kellemetlen érzést a torokban és a mellkasban is; dohányosok köhögéscsillapítására is alkalmazható, a tüdőre, légzőszervekre lerakódott kátrányt is feloldja. Növeli az anyatejelválasztást, szoptatási nehézségek idején nagy segítséget jelent. A régóta fennálló, fekélyes sebek esetében gyógyulást hoz, ha kívül-belül együttesen alkalmazzuk.

Orvosi ziliz hatása, felhasználás külsőleg:

Gargalizálószerként javasolják torokfájás, rekedtség, a mandulák, a száj és a garat gyulladásos megbetegedéseire.

Borogatásként bőrgyulladás, Rozácea kezelésében, sebek gyógyításában, horzsolások ápolásában hatásos.

Kozmetikai kezelésekben első sorban a vízmegkötő tulajdonságát kiaknázva, bőrpuhító, pirosodás-gátló, ezek által az orvosi ziliz kiváló hidratáló hatásáért szeretik.

Állapotok, amelyekben ajánlott:

gyomor- és bélhurut,

gyomorfekély,

bélgyulladás

colitis (vastagbél krónikus gyulladása)

székrekedés

vesehomok

vesekő

húgycsőgyulladás

hurutos köhögés

légúti megbetegedések

torokfájás

rekedtség

dohányzás

gyomorégés

reuma

Rozácea (coperose)

bőrgyulladás

sebek

horzsolások

Orvosi ziliz tea készítése:

Tea: 2-3 kávéskanálnyi gyökér vagy levéldrogból hideg vizes áztatmányként, vagy forrázatként készítünk teát.

Hideg vizes kivonat: leöntjük a drogot csészényi szobahőmérsékletű vízzel, lefedjük és egész éjszakára állni hagyjuk.

Forrázat: a drogot csészényi forró vízzel öntjük le, 15-20 percig állni hagyjuk, ezt követően fogyasztásra kész. Keményítőtartalma a forró vizes kivonat esetében jelentősebb. A tea ajánlott napi adagja 2-3 csészényi, köhögés, légúti panaszok esetén mézzel javasolt ízesíteni.

Gargalizáló szer: forrázatát használjuk langyosan.

Szirup, gél: a friss gyökereket meghámozzuk, lemossuk, felaprítjuk, majd kevés, lehetőleg szűrt, tisztított vízben, ami pont ellepi még, közepes lángon főzzük, míg sűrűsödni nem kezd. (Kevés cukrot tehetünk hozzá, ha belsőlegesen, főleg gyermeknek szeretnénk használni). Kihűlés közben sűrűsödik még, az így kapott gélt a kihűlés után üvegbe töltve hűtőben tároljuk. Ezt használhatjuk a bőrre kenve bőrtünetekre, de fájó torok, légúti tünetek esetén kanalas szirupként is.

Borogató szer: leghatékonyabb és legegyszerűbb, ha pépesített (pl. mozsárban összetört) zilizgyökeret rakunk gézlapra, és így helyezzük a kezelendő bőrfelületre.

Nyersen is fogyasztható: a fiatal leveleket, zsenge hajtásokat apróra összevágva, salátákba tehetjük.

Az orvosi ziliz kapszula formátumban, szirupként, morzsolt és porított változatban a bolti forgalomból könnyedén beszerezhető.

Köhögéssel járó megbetegedésekben édesgyökérrel, édesköménnyel, kerti kakukkfűvel társítják.

Ellenjavallat:

A vele egyidőben szedett gyógyszerek felszívódását befolyásolhatja (mivel a nyálkahártya bevonó képessége miatt a gyógyszerek felszívódását lassítja), ezért gyógyszer szedés esetén használatát egyeztessük a kezelőorvossal! Viszont használják a gyermekgyógyászatban is, légúti panaszokra már gyerekeknek is ideális! Várandósság alatt szintén beszéljük meg használatát a kezelőorvossal!