, 2022/11/21
A sárga tárnics (Gentiana lutea) a tárnicsvirágúak rendjébe, ezen belül a tárnicsfélék családjába tartozó faj. A sárga tárnics a hegyvidékek jellegzetes robusztus termetű, 50-140 centiméter magas, kopasz, évelő növénye. Karvastagságú, répaszerű, kissé elágazó gyöktörzse 1 méter hosszúra is megnőhet, gyökérágakban folytatódik, gyökerei keserű ízűek. Felálló, egyszerű szára üreges.
Levelei keresztben átellenesen állnak, nagyok, hosszúságuk a 30 centimétert, szélességük a 15 centimétert is elérheti. A levelek széles lándzsásak vagy elliptikusak, kékeszöldek, ívesen futó erőteljes oldalerekkel. A felsők ülők, az alsók rövid nyelűek. A hosszú kocsányú, 3-10 tagú virágok csomókban (álörvökben) nyílnak a hajtásvégeken és a felső, csésze alakúan behajló levelek hónaljában. A 2-6 fogú csésze hártyás, sárga, egyik oldalán az aljáig felhasított.
A párta széles tölcsér alakú, csaknem tövig 5-6 cimpára szeldelt, cimpái keskenyek, hegyesek, aranysárga színűek, 25-35 milliméter hosszúak. A porzószálak szabadok, a bibe felnyílás után visszacsavarodik. Toktermése 40-60 milliméter hosszú, a magvak szárnyaltak.
Gyógyhatása
A sárga tárnicsban bioaktív anyagok vannak, amelyek kis mennyiségben serkentőleg hatnak a reflexszerű nyál- és gyomornedv-elválasztásra. Ezt a tényt az is igazolja, hogy ha elmorzsoljuk a kezünkben lévő gyökeret, akkor megindul a nyálképződés és még az étvágy is megjön.
A sárga tárnics serkentő hatással rendelkezik, nagyon keserű, így nagyon hasznos gyomorbántalmak, renyhe emésztés és étvágytalanság esetén. Étvágygerjesztő hatása miatt már régebben is az aperitif likőrök alkotórésze volt.
Egy ártalmatlan gyógynövényről van szó, de egyes esetekben okozhat fejfájást. Gyomor- és nyombélfekély esetén nem javasolt a fogyasztása.
A gyógynövény egyik hatóanyaga a keserűanyag, éppen ezért javasolható ez a gyógynövény étvágygerjesztőként és emésztésserkentőként, de ennek a hatóanyagnak köszönhetően az emésztőnedvek elválasztását is segíti.
Hogyan készíthetünk a sárga tárnicsból étvágygerjesztő teát? Tegyen egy csészébe fél teáskanálnyi szárított tárnicsgyökeret, majd öntse le két deciliternyi forró vízzel. Hagyja egy negyedórán keresztül állni, majd szűrje le. Fogyassza langyosan a főétkezések között.
A gyógynövény csökkenti a teltségérzetet és az émelygést, illetve a hányingert is csökkenteni képes.
A sárga tárnicsot az élelmiszeripar is előszeretettel használja, ugyanis pálinkát és keserű likőrt is készítenek belőle.
Az orvosi tárnics az egyik legjobb gyomorerősítő. Nagyobb mennyiségben tartalmaz sárga festékanyagot −gentizin−, illóolajakat és alkaliodokat –alkoholban oldódó aminosav származékokat−, legfontosabb összetevői a gyökerében található keserű glikozidok, a genziopicrina az amarogentin és a gentiacaulin. Ezek a hatóanyagok fokozzák az emésztőnedvek termelődését, serkentik a máj- és epefunciókat, hozzájárulnak a káros anyagok megfelelő eltávolításához, valamint a tápanyagok –különösen a zsírok és a fehérjék– felszívódásához. Javítják a méregtelenítés eredményességét, felgyorsítják az emésztést, megszüntetik a lassú emésztéssel járó felfúvódást, illetve a székrekedést. Gátolják a belekben az erjedési folyamatokat, ahogyan a hasmenés ellen is hatásosak lehetnek. Mindezek mellett a keserűanyagok ösztönzi a B12-vitamin felszívódását, hozzájárulnak a szervezet sav-bázis egyensúlyának fenntartásához, az elsavasodás megelőzéséhez és megszüntetéséhez. Az orvosi tárnics antioxidánsokat is tartalmaz, ennek köszönhetően erősíti az immunrendszert, segít semlegesíteni a rákkal, a gyulladásos folyamatokkal, a bőr öregedésével és a szívbetegségekkel összefüggésbe hozható káros szabad gyököket.Mérsékli a fáradtságot, energetizál és oldja a feszültséget, valamilyen folyadékkal, kis mennyiségben és éhgyomorra fogyasztva kiváló étvágygerjesztő: rendszeres használatával az anorexiás megbetegedések, valamint a gyermekkori étvágytalanság is eredményesen kezelhető. Az orvosi tárnicsban található különféle nyákok is támogatják az emésztést, óvják a bél nyálkahártyáját, miközben elősegítik a salakanyagok helyes, és rendszeres kiürülését. Kiváló lázcsillapító és fertőtlenítő, sikerrel alkalmazható influenza, valamint megfázás esetén. Az orvosi tárnicsból készült kenőcs vagy főzet külsőleg, pakolásként alkalmazva nyugtatja és tisztítja az irritált bőrfelületet, a pattanások, az akne, sőt a felfekvések ellen is kiemelkedően hatásos. Fertőtlenítő tulajdonságát belsőleg alkalmazva is megőrzi: csillapítja belekben jelentkező irritációkat, valamint egyedülálló parazitaellenes és féreghajtó tulajdonságokkal bír.
Felhasználása
Akne
Anorexia
Anyagcsere problémák (zsír, fehérje)
Bélfertőtlenítés
Emésztési zavarok
Étvágytalanság
Fáradtság
Felfekvési sebek
Felfúvódás
Féreghajtás
Gyomorerősítés
Hasmenés
Influenza
Láz
Lúgosítás
Megfázás
Méregtelenítés
Pattanások
Puffadás
Székrekedés
Orvosi tárnics tea készítése:
Forraljunk fel ½ liter vizet.
Ha felforrt, tegyünk bele 2 teáskanálnyi orvosi tárnics gyökeret.
Hagyjuk kihűlni, majd szűrjük, és fogyasszuk el.
Hidegen is elkészíthetjük, ebben az esetben éjszakára áztassunk be egy teáskanál orvosi tárnicsot egy pohár vízbe.
Az orvosi tárnics tea nem büszkélkedhet a legfinomabb teáknak járó kitüntetéssel, hogy kellemesebb legyen az íze, bátran tegyünk hozzá mézet vagy finomítatlan barnacukrot. Még jobban kiemelhetjük jótékony hatásait, ha pár szelet ginzeng gyökérrel vagy pár csepp citromlével gazdagítjuk a teát.
Igyunk meg belőle naponta egy csészével, és elkerülhetjük a szezonális légúti megbetegedéseket. Akkor is segíthet, ha már kialakultak a megfázás vagy az influenza tünetei: csökkenti a lázat, enyhe köptető hatása révén mérsékli a makacs köhögést.
Napi egy csésze orvosi tárnics tea hatékonyan erősíti az immunrendszert, javítja a szervezet méregtelenítési folyamatait. Étkezések előtt kb. egy órával fogyasztva javítja az étvágyat, míg emésztési problémák esetén, illetve az emésztés fokozása érdekében, étkezések után igyunk egy csészével. Gyomorégés ellen naponta 2-3 alkalommal kell inni egészen addig, amíg a panaszok megszűnnek.
Az orvosi tárnics tea nem javasolt akut gyomorhurut, gyomorfekély vagy nyombélfekély esetén.