, 2022/11/22

A szagos párlófű (Agrimonia procera) a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozó évelő gyógynövény. Akár 150 cm magasra is megnőhet, szára felálló. Erőteljes megjelenésű növény. Levelei szórt állásúak, félbeszárnyalt leveleinek széle fűrészes.

Szagos párlófű

Virágzata végálló fürt, virágai sárgák, kicsípett csúcsúak. A közönséges párlófűtől a kicsípett csúcsú szirmok, a szár egyféle hosszúságú szőrzete, a csak felső felében barázdált vacokkehely (hypanthium) (amely a közönséges párlófű esetében majdnem a tövéig barázdált), és az áltermések alakja különbözteti meg, amelyek harang alakúak. A teljes fajbizonyossághoz mindegyik bélyeg megvizsgálandó.

Növekvő forma

Évelő gyógynövény. Rizómás.

Magasság

40-150 cm. Szára hosszúszőrű, barázdált.

Virág

Virágkoszorú szabályos (aktinomorf), sárga, kb. 10 mm széles; szirmok 5, gyakran rovátkolt csúcsúak, 4-5 mm hosszúak. A kehely 5 levéllel. Porzók általában 12. A nőivar különálló, a porzó 2. Virágzat hosszú tüske, virágok illatosak.

Levelek

Váltakozó állású, szárú, szeldelt. Nincs alaprozettája. Minden levél majdnem azonos méretű, általában hosszabb, mint a levélnyél. A levéllemez 3-7 párban, végálló levélkével. A levélkék lándzsásak, nagy fogazásúak, alul gyengén szőrösek, bőségesen mirigyes szőrökkel, zöld-szürkészöldek. Kicsi, karéjos-majdnem egész levélkék keverednek a nagy levélkékkel. A zúzott levelek erőteljes illatúak.

Gyümölcs

Horgasan szőrös, felső része gyengén barázdált, kb. 11 mm (0,44 in.) hosszú termés. A legalsó kampós szőrök hátrafelé szétterülnek.

Termőhely

Lombos erdők, ligeterdők, legelők, rétek. Kalcifil.

Virágzás ideje

Július-augusztus.

Felhasználás

Az illatos agrimónia ízletes a jószágok számára, és legeltetett erdőkben, réteken és legelőkön fordul elő. Más agrimóniafajokhoz hasonlóan a jelentések szerint jótékony hatással van a kísérleti állatok egészségére, és in vitro csökkenti a sejtekben a gyulladást. A vizsgált vegyi anyagok közé tartozik a keserű ízű agrimoniin nevű vegyület és különböző flavonoidok.

A kesernyés íze ellenére az agrimonin népszerű a gyógyteákban, és gyakran hirdetik, hogy az emberekre gyakorolt egészségügyi előnyökkel bír, bár az orvosi források hangsúlyozzák, hogy a hatékonyságra és biztonságosságra vonatkozó bizonyítékok általában hiányoznak. A múltbeli használatára vonatkozó állítások túlzóak lehetnek: a római szerző, Celsus, aki több mint ezer éven át befolyásos volt az orvostudományban, csak kígyómarás lehetséges gyógymódjaként említi az agrimóniát.A legtöbb gyógytea-reklám a közönséges és nem az illatos agrimóniát tünteti fel, de nem mindig egyértelmű, hogy az emberek különbséget tettek-e a kettő között.