, 2022/11/23
A tejoltó galaj vagy tejoltófű (Galium verum) a tárnicsvirágúak rendjébe, ezen belül a buzérfélék családjába tartozó növényfaj. További népies nevei: Szent Antal virága, Szent Iván virága, Szent János virága, kásafű, tejzsugorító fű, Szent Iván seprűje.
Szára 15–100 cm magasra is megnőhet, egyenes, elágazó, négybordás, 2–3 mm vastag, merev és gyéren szőrös. Levelei keskenyszálasak, tűszerűek, 3–4 cm hosszúak, 8-12 tagú örvökben nőnek, sötétzöld színűek, fonákjuk fehéres. Virágai aprók, sárgák négytagú tölcséres pártájuk van, szirmaik csúcsosak, bugós virágzatot alkotnak.
Gyógyhatása
A Tejoltó galaj teájából lefekvés előtt egy csészényi elfogyasztása segít az álmatlanság leküzdésében. A népi gyógyítók nyersen kipréselt levével kezelték az epilepsziát. E szerint napi 3-szor 1-1 teáskanálnyi kipréselt levet kell meginni. A mirigyrendszer problémáinak megelőzésére heti egy csésze tea fogyasztása ajánlott. A pajzsmirigy túlműködése és alulműködése esetén is jótékonyan hat. Pajzsmirigy problémák esetén a teájával való gargalizálás és a tea fogyasztása együttesen javasolt.
A galajfű elismert vértisztító, mely hatásával segíti, könnyíti a máj és az epehólyag munkáját, így méregtelenítő hatást vált ki, kihatva emésztésünkre is. Gyulladáscsökkentő összetevői egyúttal epevezeték gyulladásnál, májfertőzéseknél áldásosak. Vízhajtó és vértisztító együttes hatása válik segítségünkre vesehomok, vesekő, vízvisszatartási problémák esetében.
Veseműködés javítására, májfertőzésre, epehólyag gyulladás, illetve húgyúti gyulladás esetén reggel 1 csésze tea elfogyasztása éhgyomorra, majd nap közben még 1 csésze tea lesz célravezető étkezés előtt. Pattanásos bőr, kelések esetén teakénti fogyasztása is tanácsolt, így az okot is segít kezelni, ezáltal akadályozva meg újbóli pattanások kialakulását; ezt egészíthetjük ki lemosószerként történő használatával. Szájüregben megjelenő nyelvrák, torokrák, gégerák esetén a teakivonatot (vagy frissen kipréselt levét) hosszan tartsuk a szájunkban, gargalizálgassunk vele, majd köpjük ki.
A régre visszanyúló népi gyógyászatban ezekre a gondokra, naponta 3-szor, étkezések előtt ugyancsak a növény frissen préselt levéből egy-egy kiskanállal való elfogyasztását javasolják. Teájának fogyasztása csökkenti a fáradékonyságot, nyugtatólag hatnak az idegekre, fokozzák a vitalitást és a szívdobogás érzést megszünteti. A magas vérnyomás szabályozására szintén vértisztító, vízhajtó hatása révén van enyhe szerepe. Prosztata bántalmak kezelésében is eredményes.
Tejoltó galaj felhasználása külsőleg
Pikkelysömörre, övsömörre, égési sebekre, nehezen gyógyuló bőrtünetekre lemosó- és borogatószerként alkalmazzuk teáját. Melanóma, bőrdaganatok esetén külső és belső használta együttesen hozhat eredményt. Teájával való gargalizálás megelőző hatású a szájban kialakuló daganatok ellen. Golyva kezelése szintén külső-belső terápia, együttesen.
Külsőleg a göbre dunsztkötés javasolt (legalább napi 1-szer 1 órát folyamatosan), amit napközbeni gargalizálással és tea fogyasztással egészítsünk ki. A göb méretét hamar csökkenti, és a kialakult tüneteket teljesen képes (kb. 6-8 hét alatt) megszüntetni. Tejoltó galaj lemosóként a serdülőkori pattanásokra is jótékony. A mitesszereket és szőrtüszőket is alaposan kitisztítja, a kitágult pórusokat összehúzza, a bőr elszíneződéseit megszünteti. Igazi szépítőszer is, ugyanis látványos hatást tud gyakorolni petyhüdt arcbőr, kezdődő ráncok esetén, az arcbőrön és a nyak bőrén is.
Frissítőleg hat és a bőr szöveteinek vízkészletét tölti fel -így simítva ki azt. A tejoltó galaj frissen megtört levelét ecsetelőként használhatjuk, kisebb felületi bántalmakra (kipirosodott bőr, pattanás, kelés, gyulladásos sebek). Napégés esetén akár le is turmixolhatjuk a növényt, ezzel borogatva be a kezelendő bőrfelületet, és így gyors javulást eredményez.
Állapotok, amelyekben ajánlott
bőrdaganatok, melanóma
pajzsmirigy betegségei
golyva
mirigydaganat
vese-, epebajok
húgyúti gyulladás
májfertőzés
epilepszia
álmatlanság
pikkelysömör, övsömör
égési sebek
pattanásos bőr, kelések
nyelv-, torok-, gégerák
vesehomok, vesekő
napégés
petyhüdt arcbőr, kezdődő ráncok
pigmentfoltok
prosztata problémák
Tejoltó galaj tea készítése
Tea: 1-2 teáskanálnyi drogot 2-3 dl forró, forrásban lévő vízzel felöntünk, 10-15 percig állni hagyjuk, majd szűrjük. Napi 3-4 csészével ajánlott.
Lemosó és borogatószer az előző pontban készített teájából lesz. Borogatáshoz steril gézlapot, fertőtlenített szövetet, esetleg vattát itatunk át a forrázattal, a kezelendő testrészre helyezzük, rögzítjük. Legjobb, ha egész éjszakára fennmarad, és csak reggel távolítjuk el. A tünetek súlyosságától függően akár hosszabb ideig is folyamatosan alkalmazzuk.
Levelének frissen préselt levét is használják, kis mennyiségben.
Frissítő fürdő készítése: 6 dl vízből és 4 evőkanál tejoltó galajfűből készítsen forrázatot, pár percig hagyja állni, és adagolja a fürdővízhez.
Ellenjavallat
Gyermekeknek csak 6 éves kortól, csak hígítva adható! Felnőttek esetében teája tartósan alkalmazható, mellékhatása nem ismert, azonban terhesség és szoptatás idején kerülendő!