, 2022/11/24

A vadszeder vagy földi szeder (Rubus fruticosus) a szeder nemzetséghez tartozó, egész Európában elterjedt gyümölcstermő gyógynövény. Tulajdonképpen gyűjtőfaj, vagyis egymáshoz nagyon hasonló, illetve egymással könnyen és gyakran kereszteződő kisfajok összessége

Vadszeder

Ezekből Magyarországon eddig több mint 160-at különítettek el. Ezek pontos megkülönböztetése nehéz, ugyanakkor a gyümölcsként vagy gyógynövényként való felhasználás szempontjából lényegtelen. Népies neve: szeder, fekete szeder, földi szeder. 1,5–2 m magasra növő tüskés hajtásai a földig hajolnak, szárnyalt levelei tojásdadok, fogazott szélűek, levélnyele, levélerezete is tüskés. Öt szirmú virágaiból, melyek fehérek vagy rózsásak, húsos, lédús, éretten fekete színű csoportos termés fejlődik. Virágzási ideje június és augusztus között van.

Felhasználása

Nyersen fogyasztva kellemes, üdítő hatású. Alkalmas még süteményekbe, gyümölcstortákba, lekvár és zselé, illetve gyümölcsbor készítésére is. Szárított levelét gyógyteaként használják. Magas a foszfor- és vastartalma. 8 g fehérjét, 18 g zsírt, 60 g szénhidrátot, 5 g szerves sót és 40 g rostot tartalmaz kilogrammonként.

Nagyon jó mézképző, világos színű méz készül virágjai nektárjából.

Sok gyógyászati felhasználása van. A különböző szeder növények hasznosak rák, vérhas, hasmenés, hurutos köhögés, vastagbélgyulladás, fogfájás, vérszegénység, pikkelysömör, torokfájás, szájfekély, szájvíz, aranyér és kisebb vérzések kezelésére.

Főbb gyógyászati felhasználások:

segíti az emésztést

enyhíti a torokfájást

ekcéma, sebek kezelésére és a bőr tisztítására

javítja az agy egészségét

segít támogatni az íny egészségét

erősíti a csontokat

Hogyan működik?

A szeder olyan vegyi anyagokat tartalmaz, amelyek antioxidáns hatásúak lehetnek. Olyan vegyi anyagokat is tartalmaz, amelyek védelmet nyújthatnak a rák ellen.

Szeder egészségügyi előnyök és terápiás érték

A szeder a szüretelés, a főzés és az édesszájúak számára a szedés, a főzés és az evés öröme, valamint a szervezetre gyakorolt egészségügyi előnyei és a kozmetológiában hasznos tulajdonságai miatt vonzó.

A szedret már régóta használják gyógyhatásai miatt. Az amerikai indiánok ugyanis a vadszeder tövisbokor gyökereit használták arra, hogy enyhítsék a nők aszténiáját, miután gyermeket szültek. Az amerikaiak hasmenés ellen is használták gyógyszerként.

A görög és római időkben már torokfájás kezelésére is használták (görögök). A görög mitológia szerint a szeder az istenek elleni háborúban megölt titánok véréből tenyésztették ki. A szedret több mint 2000 éve termesztik Európában.

A szeder és egészségügyi előnyei

Ez a bogyós gyümölcs általában vízzel duzzad (85%), tehát vízhajtó hatású. Hidratálja és hűsíti a szervezetet, emellett kezeli a húgyúti fertőzéseket, a köszvényt és a hólyaghurutot. Ami az emésztést illeti, a szeder hashajtó hatású. Rostot tartalmaz, 17 g / 3,5 oz (100 g), amely szabályozza a tranzitot, eltávolítja a parazitákat, csökkenti a gyulladásokat és a gyomor- és bélgyulladást.

A szeder gyümölcse nagyon jó gyulladáscsökkentő is. Csökkenti a gyulladásokat az ínyben, a garatban (torokgyulladás) és a gégében (gégegyulladás).

Nagyon hatásos torokgyulladás, torokfájás, bélhurut és aranyér esetén.

A szeder lázcsillapító tulajdonságokkal rendelkezik, leve csökkentheti a lázat.

Emellett nagyon jó antioxidáns hatású. C-vitamint, 32 mg / 3,5 oz (100 g) és E-vitamint tartalmaz, amelyek lassítják az idő előtti öregedést, és védik a szervezetet a mikroagresszióktól, hozzájárulva immunrendszerünk megfelelő működéséhez.

Rákellenes szerként is működik, mivel antioxidánsai segítenek megfékezni a rákos sejtek anarchikus szaporodását.

Emellett a flavonoidok olyan pigmentek, amelyek a rossz koleszterinszint csökkentésével védik a szív- és érrendszert. A szeder így megakadályozza a szív- és érrendszeri betegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását.

Magas C-vitamin-tartalma a szedret vérbőség elleni szerré teszi.

Vasat tartalmaz: 2,3 mg / 3,5 oz (100 g). Vérszegénység esetén ajánlott.

A szeder levelei összehúzó hatásúak. Antiszeptikus és antimikrobiális tulajdonságaiknak köszönhetően felgyorsítják a sebgyógyulási folyamatot. leveleit könnyű sebek esetén használják.

Fogyasztás

Szeder szirup - torokfájásra vagy a bélparaziták eltávolítására.

Forralj 35 oz (1 kg) szedret 6¾ fl. oz (20 cl) vízben. Szűrjük át, hogy eltávolítsuk a magokat. Mérjük le a visszamaradt levet, és adjunk hozzá a súlyának 1½-szeresét cukorban. Néhány percig melegítsük. Állítsd le a melegítést, mielőtt a szirup felforrna.

Szederlé - láz esetén.

Szederlevélből készített gyógytea - forrázz vizet egy maréknyi szederlevéllel. Szűrfd le, és igyál egész nap. Javallatok: torokfájás, irritált torok, torokgyulladás, gégegyulladás és húgyúti fertőzések.

Külsőleges használat

Borogatásban - A vadszeder levelei hasznosak könnyű sebek kezelésére.

Ellenjavallatok - Mivel glikémiás indexe nagyon alacsony, cukorbetegek számára nem ellenjavallt.

Főzés szederrel

A szeder tápanyagtartalma

A szeder alacsony kalóriatartalommal büszkélkedhet: 43 kcal / 3,5 oz (100 g).

A szeder számos vitamint (C, B, E és A), ásványi anyagot (kálium, kalcium, magnézium, foszfor) és nyomelemet (vas, réz, cink) tartalmaz.

Desszertként a szeder nyersen vagy főzve, néha túróval, pitékhez, muffinokhoz, coulis-hoz, zseléhez vagy lekvárhoz adva is fogyasztható.

Frissítőbb lehetőség a fagylaltként vagy turmixként való kanalazás.

Sós ötletek szederrel

A szeder coulis finom, ha meleg kecskesajtot pirítósra csepegtetünk (vegyes salátákhoz és előételekhez).

Húsok mártásához is adhatja.

Szedres szederkultúra

A szeder az egészségügyi előnyei miatt a kozmetikumokban is jelen van. Mivel olyan jól hidratál, ápolhatja száraz hajadat és bőrödet.

A szedermag illóolaj nagyon jó ránctalanító. A szederben található antioxidáns vegyületek lassítják a bőr öregedését. Emellett táplálja és rehidratálja a bőrt.