, 2022/10/25

A fodormenta vagy zöldmenta (Mentha spicata), népies nevén köményes menta vagy kerti menta az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családjába tartozik.

Fodormenta

Vízpartokon, nedves réteken előforduló évelő fűszer-, és gyógynövény. Kertekben jól termeszthető. Íze kellemes, mentolos. A növényi drog illóolajat (karvont, karveolt), cseranyagokat, flavonoidokat tartalmaz. A drogot a leveléből vonják ki.

A fodormenta és a borsmenta is azonos gyógyhatásokkal rendelkezik (a különbség közöttük csupán az illóolajok arányában van, hasonlóak tehát hatóanyagaik), és főleg a bennük lévő mentolnak köszönhetnek. Egymással helyettesíthetőek, keverhetőek is, bár apró részleteikben mutatnak mérhető eltéréseket.

A hideg tea csökkenti a hányingert, émelygést, gyomorégést, kismamák is (kis mennyiségben!) fogyaszthatják e célból! Elősegíti az emésztést, oldja a gyomorgörcsöt, csillapítja a gyomorfájást, a gyomor izomzatát lazítja. Migrénes fejfájásnál a kísérő hányingert is megszünteti, a görcsös izomzatot lazítja. Ilyen tünetekre mézzel ízesíthetjük, naponta 1-2 csészényit forrón kortyolgatunk el belőle.

Töményebb, nagyobb mennyiségű forrázata kiűzi a bélférgeket. Epehajtó hatású, a rendszertelen ürülés, pangások miatt kialakulóban lévő tüneteket enyhíti, az epetermelést kiegyensúlyozza, az epekő képződést megelőzi, az epeutak szűkülése miatti fájdalmat csillapítja, a görcsöket oldja. Viszont komolyabb epeút elzáródás, epehólyag gyulladás esetén tilos használni a mentát! Élvezeti teaként is ajánlható. Forró nyári napokon frissítő, fűszerként a fodormenta levelét hűsítő koktélokhoz, limonádéba, fagylaltokhoz és gyümölcssalátákhoz adhatunk.

Fodormenta hatása, felhasználás külsőleg:

A borsmentából, fodormentából készült illóolajat inhalációs célokra is használják orrnyálkahártya-gyulladásnál, légcsőhurutnál, influenzás megbetegedések idején. A tüdő nyákjait oldják, a szervezetből kitisztítják, a légzést felszabadultabbá, könnyebbé teszik. Valamint reumatikus tünetek, izomhúzódások, izomfájdalmak kezelésére használt krémekben alkotórész, de az ilyen gondok esetén illóolajának bedörzsölése is gyorsan hozhat megkönnyebbülést. Az izmok vérellátását fokozza, sportolás előtti bemelegítést is segíti.

Friss fodormenta levelek összemorzsolásával, melegen a bőrre téve enyhíti a viszketést, rovarcsípéseknél is. Szájszag űző hatása okán száj- és fogápoló szerek alapanyaga, levelének rágcsálását, forrázatával öblögetést is alkalmaznak e célból. Fertőtlenít is. Párologtatása (akár a belőle készült illóolajjal, akár a fűtőtestre helyezett edénybe, kevés vízbe dobott levelekkel) fertőtlenítő, légzéskönnyítő, csíraölő, illetve légfrissítő hatású. Ülőfürdőként az égő érzés csökkentése, fertőtlenítő hatása miatt nemi szerveket érintő herpesz esetén ajánlott. Ajakherpeszre lemosó, borogatószerként hoz megkönnyebbülést.

Állapotok, amelyekben ajánlott:

emésztési zavarok

gyomorrontás

felfúvódás

irritábilis bél szindróma

székrekedés

epegyulladás

menstruációs zavarok

migrén

influenza

felsőlégúti megbetegedések

orrdugulás

izomhúzódás, izomfájdalom

reuma

viszkető bőr

rovarcsípés

émelygés

hányinger

gyomorégés

féregtelenítés

epekő megelőzés

epegörcs

szájszag

bemelegítés (sportolás előtt)

herpesz

Fodormenta tea elkészítése:

Csészénként 1 púpozott teáskanál fodormenta levelet leforrázunk, nem főzzük, 10-15 percig állni hagyjuk, majd szűrjük. Mézzel ízesíthető. Naponta 1-4 csészényi javasolt, étkezés után 1 csészével az emésztési bántalmak esetén ajánlott, nyugtatószerként, valamint orrfolyás, nátha esetén este, lefekvés előtt 1 csészével fogyasszunk. Mézzel ízesíthető.

Borogatószerként, inhalálásra:

Ízesítés nélküli teáját használjuk.

Ülőfürdő:

Készíthetünk belőle frissítő fürdőt, friss leveleit egyenesen a fürdővízbe is tehetjük (kis vászonzsákocskába téve); vagy nagyobb mennyiségben/1 liter/ teát főzünk belőle, amit a fürdővízhez adunk. Illóolaját a kozmetikai iparban (főleg szájvizekhez, fogkrémekben, samponokban) és az élelmiszeriparban (cukorkák, rágógumik, likőrök) íz és illatösszetevőként használják.

Epebántalmak kezelésére társítják orbáncfűvel, articsókával.

Ellenjavallat:

Nagy mennyiségű illóolaj, folyamatos, megszakítás nélküli használata veseelégtelenséghez vezethet! Belsőleg epehólyag gyulladás, epeút elzáródás esetén tilos alkalmazni! 3 év alatti kisgyermek esetén sokaknál érzékenység tapasztalható a mentolra, légúti görcsöt, légzésleállást okozhat, ezért kerülni kell! Érzékeny egyéneknél külsőleges alkalmazása csalánkiütést okozhat. Várandósság alatt nagyobb mértékben fogyasztva a fodormenta vetélést okozhat, ezért csak kis mennyiségben, elvétve alkalmazható ilyenkor! Szoptatás idején nem ajánlott. Illóolaját belsőleg csak orvosi utasításra alkalmazzuk!