, 2022/11/11
A közönséges füge (Ficus carica) a rózsavirágúak rendjébe és az eperfafélék (Moraceae) családjába tartozó faj. Gyakrabban használt megnevezései: füge vagy fügefa.
A földközi-tengeri országokban gyakori fügefa alacsony méretű, de elérheti a 10-12 m magasságot is. A fatörzs sima kérge hamuszürke színű, tejnedvben gazdag. Nagy levelei a széleken fogazottak, és 3-5 karéjosak. Ehető, húsos termése a füge. Ez nem egyszerű termés, hanem apró termések sokaságából álló, a befelé fordult, elhúsosodott virágzati tengelyt is magában foglaló terméságazat.
Kontextus:
A Ficus carica Linn (Moraceae) növényt a hagyományos gyógyászatban az emésztőrendszerrel, az endokrin rendszerrel, a reproduktív és a légzőrendszerrel kapcsolatos betegségek széles skálájára használják. Ezenkívül gyomor-bélrendszeri és húgyúti fertőzéseknél is alkalmazzák.
A gyümölcs összetétele mg-ban, 100 g száraz súlyra számítva
kalcium: 220 mg
foszfor: 133 mg
vas: 2,7 mg
nátrium: 9 mg
kálium: 862 mg
A-vitamin: 347 mg
tiamin (B1-vitamin): 0,25 mg
riboflavin (B2-vitamin): 0,25 mg
niacin (B3-vitamin): 2 mg
C-vitamin: 9,22 mg
Gyógyhatása
A fügefa gyümölcse szénhidrátokban gazdag, kitűnő tápanyagforrás, amelyet a Szahara vidékén már 10 000 éve felismertek és nagyra értékeltek. Ismert hashajtó hatása. A termésben és a fiatal levelekben található bioaktív anyagok emésztést elősegítő, lágyító, nyugtató, gyulladásgátló, méregtelenítő és köptető hatásúak. A levelek a trigliceridekre gyakorolt hatásuk következtében hatékonyak a cukorbetegség kezelésében.
A növény levelein és termésein végzett fitokémiai vizsgálatok kimutatták, hogy azok fenolokban, szerves savakban és illékony vegyületekben gazdagok. A szárban és a gyökérben található fitokémiai anyagokról azonban kevés információ áll rendelkezésre. A növény biológiai aktivitásáról szóló jelentések főként a nyers kivonatokról szólnak, amelyekről bebizonyosodott, hogy számos biológiai aktivitással rendelkeznek.
A legérdekesebb terápiás hatások közé tartozik a rákellenes, hepatoprotektív, hipoglikémiás, hipolipidémiás és antimikrobiális hatás. Így a bioaktív vegyületek azonosításával és biológiai aktivitásukkal való összefüggésbe hozásával kapcsolatos vizsgálatok nagyon hasznosak a további kutatásokhoz, hogy feltárják a F. carica-ban mint terápiás szerek forrásában rejlő lehetőségeket.
A F. carica gyümölcsének mézzel kevert levét vérzésre használják. Az indiai gyógyászatban a gyümölcsöt enyhe hashajtóként, köptetőként és vizelethajtóként használják]. Segítségként használják máj- és lépbetegségeknél. A F. carica száraz termése kiegészítő táplálék a cukorbetegek számára. Magas cukortartalma miatt édesként forgalmazzák a piacon. A gyümölcspasztát duzzanatokra, daganatokra és gyulladásokra alkalmazzák fájdalomcsillapítás céljából.
A füge hatásai
1. A szájra
2-3 füge levél elrágcsálásával, vízzel gargalizálással le lehet győzni a rossz leheletet és a szájfekélyt is.
2. A szexuális vitalitásra
A szexuális gyengeség orvoslására a füge jó módszer. Áztassunk tejben 4-5 fügét egy egész éjszakán át, majd reggel fogyasszuk el!
3. Vesekőre
Ha 6 darab fügét egy csésze vízben felforralunk, és ezt naponta elfogyasztjuk egy hónapon át, a vesekövek megszűnhetnek.
4. Bőrproblémákra az arcon
Összetört fügéből készítsünk pakolást, amelyet felviszünk az arcra és hagyjuk száradni 15-20 percig. A pattanások, bőrproblémák remek ellenszere! A füge tejszerű leve, levele és szára is alkalmas a pattanások, szemölcsök kezelésére, akár naponta alkalmazva. Öregedést gátló hatása is ismert.
5. Cukorbetegség ellen
Mivel az egészséges füge kálium-tartalma magas, segít csökkenteni az inzulint. Fogyasszunk fügemagokat naponta, egy teáskanál mézzel keverve, hogy kordában tartsuk a diabéteszt. Érdemes egy hétig folyamatosan enni a mézes fügemagokat, hogy érezhető legyen a füge hatása. A gyümölcs levele egyébként szintén hatékony cukorbetegség ellen.
6. A csontokra
A fügében nagy mennyiségű kalcium van, amely segít a csontok erősítésében.
7. Bárányhimlőre
A betegség korai szakaszában a füge hatékony ellenszer lehet.
8. Fogyásra
Értékes rostokat tartalmaz a füge, ezért a testsúlycsökkentésben igen hatékony.
9. Torokfájásr
Keverjünk össze aszalt (száraz) fügét és mézet vízben, majd fogyasszuk el: nagy eséllyel megszabadulunk a torokfájástól.
10. Székrekedésre
Keverjünk össze 2-3 áztatott aszalt fügét egy evőkanál mézzel. Használjuk folyamatosan egy hónapon át reggelenként, és megszünteti a székrekedést.
No és nem árt néhány fontos tipp sem a fügéhez!
Mindig mossuk meg alaposan, de óvatosan! Friss fügét használjunk a legjobb eredmények elérése érdekében, és fogyasszuk rendszeresen. Amikor vágjuk, szeleteljük, mártsuk meleg vízbe a kést, hogy ne legyen olyan ragadós. A megpuhult, fonnyadt fügét kerüljük! Tároljuk a fügét a hűtő leghidegebb részében, zacskóban. Vigyázzunk viszont – ha túl sok fügét eszünk, hasmenés és fogszuvasodás lehet az eredménye.