, 2022/11/14

A közönséges vasfű (Verbena officinalis) a vasfűfélék családjába tartozó, kétéves vagy évelő, lágyszárú növény, amely egész Európában őshonos. További magyar elnevezései: orvosi vasfű, vasfű, kakascímer, keserűfű, lakatfű, uborkafű.

Közönséges vasfű

Gyöktörzse rövid, vízszintesen vagy ferdén helyezkedik el a földben. Ebből nőnek ki a mélyre hatoló orsószerű gyökerek. Levelei átellenesen állnak, a levéllemez érdes, szárnyasan szeldelt vagy háromhasábú, az alsó levelek nyelesek, a felsők ülők. Szára 30–80 cm magas, felálló, elágazó, négyélű, apró szőrökkel fedett az éleken. Virágzata laza bugában álló állfüzér. A párta színe halványlila, június–júliusban nyílik. Termése négy részre eső makkocska. Igénytelen növény, napos, nyílt helyen lévő gyomtársulásokban fordul elő. Gyökérdugványról vagy magról szaporítható.

A verbéna vagy közönséges vasfű egy gyógynövény, de régen varázslásra is használták. A virágzó szárat a gyógyászatban használják. Glikozidokat, verbenalint, verbenint, csersavat, illóolajat, nyálkát, szaponint, és ásványi összetevőket tartalmaz. Ezeknek a hatóanyagoknak köszönhetően a vasfű vérzéscsillapító, vízhajtó, frissítő, izzasztó, görcsoldó, sebhegesztő hatású, de enyhén nyugtató, hipnotikus tulajdonságokkal is rendelkezik.

Belsőleg is alkalmazzák, a belőle készült teafőzet különböző gyomor-, máj-, vesebántalmakra jó. Továbbá kitűnő anyagcsere-serkentő, idegkimerültség, álmatlanság és ideges fejfájás kezelésére is alkalmazzák. Külsőleg gargarizáláshoz, sebek borogatásához, valamint bőrgyulladások kezeléséhez fürdővízhez is használják. A frissen szedett növényből készült tinktúrát a homeopátiában alkalmazzák.

Ez a lilás rózsaszínes kék virágú növény biztosan jól mutatna különböző virágkompozíciókban. Szedés után is sok ideig olyan, mintha folyamatosan virágzásban lenne.

Mindig is tudtam, hogy a vasfű kitűnő gyógynövény idegrendszeri problémákra, mikor valaki nagyon nagy lelki terhelés alatt van. A vasfű friss vagy szárított leveleit teához vagy tinktúrák készítéséhez használják. A vasfű a druidák nagyra becsült gyógynövénye, Cerridwen nevéhez is kapcsolódik. A rómaiak Vénusszal és Diánával hozták összefüggésbe és úgy hitték, hogy újraéleszti az elmúlt szerelmet. A verbéna a középkorban is hagyományos mágikus erejű gyógynövénynek számított, de napjainkban is használják álmatlanság kezelésére, és a kreativitás ösztönzésére.

Egyesek Merkúrral hozzák kapcsolatba. Gyakran használják nyári ünnepségeken, védelmet nyújt átkok ellen. Legnagyobb hatóanyagtartalma a friss növénynek van, úgyhogy érdemes saját verbénát tartani. Ez az évelő növény az északi éghajlatot szereti, a délit nem kevésbé. 35-80 centiméter magasra nő. A méhecskék nagyon szeretik, mindig is jó ötlet volt a kis jószágok kedvére tenni, érdemes verbénát ültetni, mert a méhekkel teli kert egy boldog kert. A pillangók is szeretik. A virágok kicsik, de sok van belőlük, és a virágzás hosszú ideig tart.

Gyógyhatása

A közönséges vasfű kiváló köptető, enyhítheti a megfázás és a krónikus asztma tüneteit. Régen járványok (pl. pestis) idején előszeretettel ajánlották a használatát vértisztító hatása miatt. Remek lázcsillapító, ürömmel együtt fogyasztva pedig azoknak ajánlják, akik vérmérgezésben szenvednek. Édesgyökérrel, korianderrel és cickafarkkal keverve kezelhető általa a gyomorfekély, nyugtatóan hat a gyomorra és gátolja a túlzott gyomorsavtermelést.

Erős forrázatának kúraszerű bevitele nagyszerűen orvosolja a gyomorrontást, emellett tisztítja a beleket, felszámolja a bennük lévő fertőzéseket és redukálja a bélsár pangását. A kezdeti időszakban enyhe hasmenést okozhat, fogyasztása során ezt mindenképp érdemes figyelembe venni. A népi orvoslásban a vasfű teáját javasolták a máj- és epebántalmak megszüntetésére.

Alkoholos kivonata javítja a májműködést, fogyasztása zsírmáj esetén is előnyös. Rendszeres fogyasztása által fokozza az epe termelését, megszünteti az epepangást és képes oldani az epekövet is. Más, hasonló hatású gyógynövényekkel kombinálva tisztítja a vesét, valamint elősegíti a kisebb vesekövek és a vesehomok vizelettel történő távozást. Nem csupán kiváló méregtelenítő gyógynövény, de erősíti a szervezet védekezőképességét és immunaktivitását is. Kóros álmatlanságban szenvedők számára jótékony hatással lehet a vasfűből készített tea fogyasztása. Csökkenti a menstruációs fájdalmakat, és fokozza a tejelválasztást.

A vasfű nyugtató és regeneráló hatással van az idegrendszerre, így alkalmas a kedélyállapot és a közérzet javítására, idegkimerültség és lehangoltság enyhítésére, továbbá feszültségoldásra. Gyulladáscsökkentő hatása is hozzájárul ahhoz, hogy a verbéna teája jó eredménnyel használható lázas betegségekből, pl. influenzából való kilábalás során.

Vasfű hatása, felhasználás külsőleg:

A verbénából készült boros kivonattal történő öblögetés csillapítja a fogínyvérzést, a fogínygyulladást, hosszabb ideig a szájban tartva pedig fertőtlenítő hatással is bír. Ülőfürdőkhöz adagolva nyugtatja a fáradt idegeket, ellazítja az izmokat, és hozzájárul a szervezet méregtelenítéséhez. Borogatás formájában fertőtleníti, és összehúzza a bőrfelszín sebeit, és csökkenti a gyulladások mértékét is. Ecetes kivonata jótékony hatású ótvar, orbánc, valamint a bőrfelszín egyéb fertőzései esetén is.

Állapotok, amelyekben ajánlott:

menstruációs görcsök

tejelválasztás

meghűlés

influenza

májgyulladás

sárgaság

pajzsmirigy-túlműködés

száraz vagy hurutos köhögés

fejfájás

kóros fáradtság

bőrrepedezés

bőrpír

bőrfertőzések

körömágygyulladás

enyhe ízületi gyulladás

aranyér

magas vérnyomás

migrén

álmatlanság

vérszegénység

Vasfű tea készítése

1 csésze forrásban lévő vízbe tegyél 1,5 gramm szárított vasfüvet. Hagyd ázni 10 percig, szűrd le, majd melegen fogyaszd.

Borogatás készítése:

1,5 dl forrásban lévő vízhez adj hozzá egy marék szárított vasfüvet. Hagyd ázni 10 percig. A fájó testrészt naponta 2-3 alkalommal borogassd

Idegesség, ingerlékenység megszüntetésére szolgáló vasfű teakeverék:

Keverj össze egyenlő arányban vasfüvet, kamillát, csukókát, mahóniát, macskagyökeret és gyömbért. Naponta háromszor egy bögrével ajánlott a növénykeverékből készített tea fogyasztása. Ízlés szerint édesíthető mézzel vagy cukorral.

Fejfájáscsillapító vasfű tea:

Tegyél két teáskanálnyi vasfüvet egy csészébe, majd forrázd le és hagyja állni 15 percig. Naponta maximum 3 alkalommal fogyaszd.

Vasfű gyűjtése, szedése, tárolása:

Érdemes a május és június közötti időszakban gyűjteni a virágos hajtásokat. Zárt edényben ajánlott tárolni egy száraz, jól szellőző helységben. Egy év után elveszíti a hatását, ezért évente szükséges frissíteni a készletet.