, 2022/11/15
A martilapu (Tussilago farfara) az őszirózsafélék családjába tartozó, kora tavasszal, még levéltelen állapotban sárgán virító, nagy levelű gyógynövény. A légzőszervi betegségek kezelésénél alkalmazzák.
Évelő növény. Minden száron vöröses pikkelyek, és egyetlen virág található, mely kinyílás előtt a föld felé hajlik. A tőlevelek szívesek, öblösen karéjosak a fonákukon molyhos, fehér színű szőrzettel. A termések barna színűek, rajtuk hosszú, selymes, ezüstös szálak találhatóak. Virágzás ideje: márciustól májusig.
Mint kiváló tüdőgyógynövény, az USA-ban a kankalin gyökere gyógyászati értékkel bír a legyengült köhögés, a szamárköhögés és az asztma nedves formái esetében.
Alkalmazása
A növény pirrolizidin alkaloidokat tartalmaz, amelyek bizonyítottan mérgezők a máj számára. Szerepel az OGYÉI tiltólistáján is.
Belsőleg
A martilapulevél (Farfarae folium) forrázata belsőleg befedi és védi a gyulladt nyálkahártyát (bevonószer), csökkenti a köhögési ingert. Légúti gyulladásoknál a sűrűbb váladékot fellazítja, megkönnyíti a köhögést.
Napi dózisa 4-6 g; ebből hideg vagy langyos vizes áztatással készítsünk kivonatot. Egy hónapnál tovább ne alkalmazzuk folyamatosan. Várandós vagy szoptatós anyák nem fogyaszthatják.
Külsőleg
Fejfájás ellen, duzzadt lábra a kifejlett leveleket a bolyhos oldalukkal borítsuk a kezelendő területre, gyakran érdemes cserélni.
Külső gyulladásokra, fekélyekre az összezúzott levelek, vagy erős főzetük használható.
Martilapu ellenjavallat: Várandós és szoptató nők, alkoholisták, májbetegek ne használják! Használata ellentmondásos, van ahol alkalmazzák, másutt betiltották.
Botanikai leírás:
Más néven lókörömfű vagy lókörmű martilapu, a fészkes-virágzatúak családjába tartozó évelő növény. Meszes, márgás, agyagos talajon homokbányák, agyagbányák csuszamlós szélén, mint pionír növény él. Patakok mentén, nyirkos réteken, természetes növénytársulásokban gyakori, kontinentális- mediterrán faj. Gyöktörzse ujjnyi vastag, hengeres, kúszó, belőle erednek a vékony, fonalas mellékgyökerek.
Szára tél végén, még a levelek megjelenése előtt fejlődik, 10-30 cm hosszú, pikkelyleveles, vöröses színű. Virága a szárak csúcsán magányosan fejlődik, kb. 2 cm átmérőjű, élénksárga, csészéje fehér bóbitaszőrökből áll. A legkorábban nyíló virágok egyike. Termése gömb formájú, bóbitás kaszatterméscsoport. Levelei a virágok után jelennek meg, a gyöktörzsből erednek, nyelesek, tőrózsát alkotnak.
Eleinte mindkét oldalon, később csak a fonákon molyhosak, 10-25 cm szélesek, szív alakúak, szögletes keretűek, fogazott szélűek.
Gyűjtése:
A növény leveleit gyűjtik, legfeljebb 3 centiméteres nyéllel. A drog szagtalan, íze keserű, fanyar, nyálkás.
Egyes vidékeken a virágát is felhasználják gyógyászati célra, hatása hasonló a levéldrogéhoz.
Februártól márciusig a virágát, áprilistól májusig a levelét, június- júliusban a teljes növényt gyűjtik.
Érdekesség:
Dohánypótszer is készíthető a szárított levelekből.