, 2022/11/21

A réti palástfű (Alchemilla xanthochlora) a kétszikűek osztályába, az Alchemilla nemzetségébe, ezen belül a rózsafélék családjába tartozó faj. Magyarországon védett. A Vörös könyvben szerepel, a potenciálisan veszélyeztetett száras növényfajok között. Védettségéből kifolyólag nem gyűjthető, drogját importáljuk.

Réti palástfű

Magassága 20-50 cm. Apró virágai füzérszerűek, zöldessárga színűek, május-szeptember között nyílnak. 7-11 karéjú, tenyérformájú levelei, tőlevélrózsában rendeződnek, a szélükön finoman fogazottak, fonákjukon szőrösek. Hermafrodita növény, önmegtermékenyítéssel szaporodik. Magjai augusztus és október között érnek.

Gyógyhatásai

A népi gyógyászatban a méh, szülés előtti és utáni erősítésére, menstruációs zavarokra, valamint a változás korának panaszaira alkalmazták. Mint sebgyógyítót is nagy becsben tartották.Antioxidáns, antimutagén.

Alteratív, reumaellenes, vizelethajtó, emmenagóg, hasmenés elleni, lázcsillapító, nyugtató, tonizáló és sebezhető. Gazdag tanninban - hatékony összehúzó és sztóptikus szer, amelyet általában belsőleg és külsőleg is használnak vágások, sebek kezelésére és a vérzés csillapítására.

Az alchemilla egy gyógynövény. A föld felett növő részeit gyógyszerkészítésre használják.

Gyógyászati

Régóta használják gyógynövényként, főként vágások és sebek külső kezelésére, belsőleg pedig hasmenés és számos női betegség, különösen menstruációs problémák kezelésére.

A gyógynövény módosító, reumaellenes, összehúzó, vizelethajtó, emmenagóg, lázcsillapító, nyugtató, sztetikus, erősítő és sebezhető.

A növény tanninban gazdag, ezért hatékony összehúzó és sztiptikus szer, amelyet általában belsőleg és külsőleg is használnak a sebek kezelésére.

Segít megállítani a hüvelyi folyást, és a túlzott menstruáció kezelésére, valamint a terhesség utáni elváltozások gyógyítására is használják.

Hosszan tartó használata enyhítheti a menopauza és a túlzott menstruáció kellemetlenségeit.

A frissen préselt levet a bőrproblémák, például a pattanások gyógyítására használják, a növény gyenge főzetét pedig kötőhártya-gyulladás kezelésére használják.

A leveleket és a virágzó szárakat a növény virágzásakor a legjobb leszedni, majd a későbbi felhasználás céljából szárítani.

A leveleket kereskedelmi forgalomban teakeverékként használják.

Palástfű, a nők oltalmazója

Nekünk, nőknek számtalan gyógynövényt kínál fel a természet, hogy női problémáinkat orvosolni tudjuk. A sok csodálatos gyógynövény közül az egyik a palástfű, amely legfőbb hatóanyagai a karotinoidok, a cserzőanyagok, a szalicilsav, a kumarin, a kovasav, a magnézium, az illóolajok, a fenolkarbonsav és a fitoszterinek.

Ez a gyógynövény enyhíti a menstruációs panaszokat, különösképpen a különféle görcsöket képes rövid időn belül megszüntetni.

A változókorba lévő nők számtalan kellemetlen tünetről számolnak be. A palástfű ezeket a problémákat is képes orvosolni. Csökkenti a verejtékezést, jó lehet hőhullámok ellen, jó hatással van a hormonháztartásra és oldja a görcsöket. A palástfű erősíti a méhet, csökkenti a vérzést és a szülés után megerősíti a kötőszövetet. A palástfű rendszeres használatával sok női betegség megelőzhető lenne, éppen ezért érdemes néha egy-egy palástfűkúrát beiktatni az életünkbe.

Hogyan készül a palástfűtea?

Öntsön le 2 dl forró vízzel egy teáskanálnyi gyógyfüvet, hagyja állni 10 percig, majd szűrje le.

Naponta három csészével is megihat belőle. A gyógynövényből tinktúra is készülhet. Vágjon apróra két marék palástfüvet, majd tegye azt egy befőttesüvegbe. Öntse fel alkohollal úgy, hogy a gyógynövényt ellepje. Állítsa az üveget három hétre hűvös helyre, de mindennap rázogassa fel az üveg tartalmát. Huszonegy nap múlva szűrje le és naponta fogyasszon belőle három alkalommal 2-25 cseppet.

Menstruációs görcsök esetén a következő gyógynövénykeverék is segíthet.

Keverjen össze egy befőttesüvegben 5-5 dkg palástfüvet, kamillavirágzatot, libapimpót és cickafarkfüvet. Készítsen a keverékből a szokásos módon teát. Ez a főzet akkor hatásos, ha a kúrát már a menstruációt megelőző napokban elkezdi. A kúra ne tartson tovább két hétnél – naponta 3 csészényit fogyasszon belőle – és tartson ugyanennyi szünetet.

Amennyiben a görcsök mellett egyéb panaszok – mellfeszülés, fejfájás, derékfájás, hangulatingadozások – is jelentkeznek, akkor a palástfüvet más gyógynövényekkel – pitypanggyökér, orbáncfű, citromfű, cickafark, édeskömény – szükséges társítani. A gyógynövénykeverékből mindig csak egy teáskanálnyit használjon fel, amikor teát készít, és ezt a gyógynövénykeveréket is csak kúraszerűen alkalmazza.

A klimax során fellépő tüneteket enyhíthetjük palástfű, galagonya, citromfű, komló és zsálya egyenlő arányú keverékével. Készítsen a szokásos módon főzetet. A gyógytea nyugtatja az idegeket, csökkenti a verejtékezést és jó hatással van a hangulatingadozásra, illetve a hőhullámokra. Fogyassza ezt a teát 4 hétig, majd tartson ugyanennyi szünetet.

Ezeket a teákat igya, ha teherbe akar esni

Sok nő azt hiszi, hogy teherbe esni könnyű, és már az első hónapban sikerül is. Azonban az igazság az, hogy nem ritka, hogy hosszú hónapok telnek el, míg végre pozitívat mutat a teszt. A jó hír az, hogy vannak olyan gyógyteák, melyek fogyasztásával nagyobb eséllyel kopogtat a gólya. Hogy melyek ezek, arról Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa beszélt.

Cickafark

Az éhgyomorra fogyasztott cickafark teára sok nő esküszik, ugyanis olyan hatóanyagokat is tartalmaz, mely segíti, a normál tüszőérést, a sárgatest hormon termelődését. Lehetőleg mesterséges édesítőszer és cukor nélkül igya, mert azok befolyásolhatják a progeszteron szintjét, továbbá fontos, hogy csakis az ovuláció előtti időszakba fogyassza! A cickafark tea az egész szervezetre kifejtett kedvező hatása és a lelki sebek, tüskék gyógyírjaként szintén szolgálja a sikeres baba projectet.

Palástfű

A cickafark mellett a palástfű tea a legnépszerűbb a babára vágyó nők körében, főleg azoknál, akiknél rendszertelen a ciklus, illetve ha peteérési problémákkal küzdenek. Fogyasztása kifejezetten ajánlott azoknak, akik teherbe szeretnének esni, ugyanis segíti a méhnyálkahártya felépítését, erősíti a méhet és jó hatással van a beágyazódásra is. Teáját fogyassza naponta 2-szer az ovuláció után!

Barátcserje

„Barátcserje segítségével hamar szabályossá válhat a hóbortos menstruációs ciklus, így könnyebben ki lehet számolni az ovulációs időszakot. Jó hatással van továbbá a sárgatest zavarára, valamint csökkenti a magas prolaktin szintet is, ami a peteérési zavarokért felelős. Egész ciklus alatt szedhető és a kellemetlen alhasi görcsöket is eredményesen mérsékli. Amennyiben az ízét esetleg nem szereti, tabletta formájában is kapható. A nőkre gyakorolt áldásos hatásait a modern orvostudomány kísérleteinek eredményei is igazolták.”- mondja Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpontendokrinológus főorvosa.

Málnalevél

A málnának sokan csak a gyümölcsét fogyasztják, pedig levele is értékes elixír, hiszen remek méregtelenítő hírében áll, ami többek között segíti a teherbeesést. Leggyakrabban palástfűvel együtt alkalmazzák, de önmagában is fogyasztható. Napi 2 decivel javíthatja a fogamzás esélyét, mivel segíti a peteérést és a beágyazódást, valamint javítja a petesejt minőségét. Kedvező hatással van gyermekláncfűleveles teakeverék komponenseként az inzulin háztartásra, melynek optimalizálása szinté növeli a teherbeesés esélyét.